Sabit Makas/Giyotin
Uçar Makas/Giyotin
Servo Makas/Giyotin

Raysan, açık profil üretim hatları ürünlerinin ebatlanması için gerekli giyotin ya da testerelerin tasarım ve imalatını yapmaktadır. Kesme işlemi malzeme kesitine ve makas hareketine göre sınıflandırılmaktadır.

Hareketine göre Uçar (Kayar) Makas ve Sabit Makas olarak ikiye ayrılmaktadır. Sabit makas tüm hattın kesme anında durması gerektiğinden üretim miktarını düşürmektedir.

Kesme işlemi ürünün geometrisine göre testere ya da giyotin olabilmektedir. Testere, Uçar Testere ya da Sabit Testere olarak sisteme uygulanabilmektedir. Sandviç Panel Hatları,Kaynaklı Profiller ve kalıp içinden geçirilmesinin zor olduğu kesitlerde daha çok testere uygulanmaktadır.

Uçar Giyotin/Uçar Makas Servo motorlar yardımı ile hareket ettirilebildikleri gibi pnömatik olarak da hareketli hale getirilebilmektedirler. Boy kesme işlemlerinin tamamı dokunmatik ekran üzerinden kumanda edilmektedirler.

Standart dışı uygulamalar dışında genellikle servo motor uygulamalarının boy hassasiyetleri 0,1mm içerisinde gerçekleşmektedir.